Проєкт Росія закривається

Проєкт Росія закривається
Проєкт Росія закривається
6 вересня розпочався довгоочікуваний та успішний контрнаступ ЗСУ на Харківщині, і за даними ISW, американського інституту вивчення війни, за п’ять днів було звільнено понад 3 тис. кв. км, це більше ніж росіяни захопили з початку квітня! Насправді, за даними на 12 вересня, звільнено понад 6 тис. кв. км.

Реальний прогноз для економіки Росії

Цей наступ відвернув увагу дуже важливої інформації агентства Bloomberg, яка також з’явилася 6 вересня: про конфіденційний прогноз розвитку (точніше, звичайно, падіння) російської економіки, який був підготовлений для керівництва РФ. У ньому описана прийдешня багаторічна рецесія і більш важка криза в імпортозалежних галузях, а такі тією чи іншою мірою практично всі галузі в російській економіці.

На його тлі всі раніше опубліковані офіційні прогнози фальшиво оптимістичні, в чому не було жодних сумнівів. Але деталей доповіді торкнемося пізніше, тим більше, що вона й надмірно оптимістична (не хочуть експерти вірити в швидкий крах такої величезної країни!), а поки що зупинимося на кроках, зроблених російським керівництвом після отримання доповіді.

Агентство пише, що прогноз підготовлено до стратегічної наради уряду Росії 30 серпня. Ким підготовлений, Bloomberg не повідомляє, проте назвав прогноз результатом "місяців роботи чиновників та експертів щодо оцінки справжніх наслідків економічної ізоляції Росії". Отже, 30 серпня керівництво Росії ознаменувалося вкрай песимістичним прогнозом для країни. Якими кроками відповіла Росія (читай Путін, зараз ці поняття рівноцінні)? Вони були передбачувано орієнтовані загострення конфронтації із Заходом. Як відомо, росіяни не здаються, і вже 3 вересня Газпром повністю припинив прокачування газу трубою "Північний потік 1". Плюс було активізовано атомний шантаж із впровадженням Запорізької АЕС.

Зауважу, що через припинення постачання газу згадується старий анекдот про ковбой і внутрішній голос, він якраз доречно: за ковбоєм женуться індіанці і він переживає, чи не полярна лисичка настала? Але внутрішній голос відповідає, що ще немає і що треба звалити вождя. Ковбой вистрілив, індіанці здійнялися, а внутрішній голос меланхолійно зауважив: "А ось тепер точно п...ц"!

Мабуть, це була вирішальна помилка Путіна. Так, на Європу чекає важка зима, але вона її переживе. Газовози вже повертають із маршрутів до Китаю (там через падіння економіки впав попит на ЗПГ) і беруть курс на Європу. ЄС вжив екстрених заходів, а найбільший споживач прощається з газом назавжди. Німецькі енергокомпанії укладають контракти на закупівлю ЗПГ на 15-20 років. Німеччина прокинулася від шредерівсько-меркельського затишного сну, втратила надію на Газпром, і Uniper, RWE та інші гіганти переключаються на ЗПГ. Головним постачальником стають США, які з початку року експортували 57 мільярдів кубометрів зрідженого газу, зокрема 37 мільярдів до Європи. Німці екстрено закуповують плавучі термінали для регазифікації ЗПГ: вже п’ять із них зафрахтовані та почнуть роботу до кінця року, а ще два орендують приватні компанії.

Європа перехворіє, але чи переживе Росія втрату основних напрямів основних експортних продуктів, причому назавжди? Ні. І без вже накладених санкцій одного цього було б достатньо для похмурих прогнозів навіть не для економіки, але щодо самої долі Росії, яка повністю залежить від експорту.

Але річ ще й у тому, що цим кроком, який ще більш запеклий Європу, Путін сам обрав найгірший сценарій із розглянутих у доповіді. Більше того – посилив його! І потім ще раз посилив, дав команду на помсту за грандіозну поразку під Харковом обстрілювати українські ТЕЦ та інші цивільні об’єкти. Цивілізованому світу це дуже не сподобалося.

Але до діла, до доповіді. Експерти розділили прогнозні сценарії на інерційний, тобто припускаючи, що все йтиме так, як і досі з 24 лютого, і на стресові. Останні якраз і враховують різке погіршення ситуації внаслідок подібних необачних кроків, а також діалектику повільного накопичення ефекту санкцій та катастрофічного переходу цих якісних змін до нищівного кількісного обвалу.

Отже, всі сценарії, за винятком цільової (угодної влади) передбачають продовження падіння ВВП. В інерційному воно досягає дна у 2023 році на рівні мінус 8,3% до 2021 року, у стресовому – у 2024 році на рівні мінус 11,9%. Росія вибереться з цієї ями лише у 2028 році в інерційному та після 2030 року – у стресовому сценарії. Тобто, через десятиліття. Точніше, ніколи не вибереться, враховуючи самогубні дії Путіна і пов’язані з ними застереження...

Усі сценарії виходять із посилення санкцій, зокрема за рахунок приєднання до них нових держав. Тільки прямі санкції вже торкнулися чверть товарообігу, з урахуванням транспортної блокади та подорожчання перевезень (втричі в європейському напрямку) ця доля ще вища. Нафтогазовий сектор, металургія, міндобрива та лісове господарство перестануть бути драйверами економіки на горизонті кількох років. Повне припинення експорту газу до Європи коштуватиме Росії $6,6 млрд. податків на рік (і великі проблеми на внутрішньому ринку через падіння видобутку), наприклад, металурги втрачатимуть через санкції $5,7 млрд. (російські заводи вже дихають на ладан).

У разі всесвітньої рецесії (а війна в Україні плюс путінський газовий шантаж роблять її дедалі неминучим) Росія перейде у статус "опціонального експортера": її продукції відмовлятимуться насамперед. Це здатне спровокувати сплеск інфляції та знецінення рубля. Імпортозаміщення неможливе у ключових галузях, у тому числі тих, про успіх яких звітували чиновники. Імпортні літаки забезпечують 95% пасажирообігу, Росія ввозить 99% інкубаторного яйця, більшу частину мальків риб, насіння ключових продовольчих культур, преміальної худоби та кормових амінокислот. У Росії її виробляється лише 30% потрібних їй верстатів, та її фармацевтика на 80% залежить від імпортних субстанцій. Фізичний дефіцит sim-карток може початися в 2025 році, до цього часу в Росію залишать 200 тисяч IT-фахівців.

Цільовий сценарій передбачає відновлення ВВП до довоєнного у 2024 році, але вимагає заходів стимулювання, здійснити які в Росії не вдавалося останні 10 років. Тобто це побажання. Залишаються інерційний та стресовий, а якщо без еківоків, то лише останній у погіршеному варіанті. Він виглядає набагато реалістичнішим за те, що нещодавно оприлюднив перший віце-прем’єр Андрій Білоусов: падіння ВВП менше 3% цього року, менше 1% наступного та інше бла-бла-бла.

Навіть убогі російські дані (основний масив статистики був закритий ще навесні) свідчать, що після несподіваного відскоку в липні російська економіка у серпні та на початку вересня сповільнюється. Випереджаючі індикатори в обробці ще хороші, але у сфері послуг індекс PMI (Індекс ділової активності у виробничому секторі) просів із 54,7 у липні до 49,9 пунктів у серпні. Водночас помітно погіршилася ситуація зі споживчим попитом, особливо на непродовольчі товари: росіяни почали заощаджувати на дорогих покупках. Роздрібна торгівля у серпні пішла у мінус 9-9,5%. У комплексі показники підводять висновку, що подальших приводів для оптимізму немає. Торішнього серпня знову спостерігався дефіцит бюджету у вигляді 345 млрд рублів – третій місяць поспіль. Санкції працюють!

Проект Росія завершується

Підсумовуючи сказане і судячи з поточних обставин, можна зробити висновок, що Росія піде за найгіршим сценарієм. Як це завжди робила. Але візьмемо як найбільш яскравий приклад її армію і повернемося до війни в Україні.

Вона, безперечно, програна. Резервів не залишилося, моральний дух нижче плінтуса, попереду неминуче знищення угруповання на Правобережжі (там у ловушку потрапила найкраща мобільна піхота), яка буде або взята в полон або знищена і втрату цих 20 тисяч досвідчених бійців просто не буде чим заповнити. Плюс осіння бездоріжжя та повний крах логістики, плюс Хаймерси, загалом, не факт, що армія збереже бодай якусь боєздатність до зими. Адже цією армією пишалися, надували щоки на парадах, будували помпезні військові храми, вважали чи не другою у світі! По суті ж вона виявилася ордою вбивць, ґвалтівників і мародерів, яка не вміє воювати.

І так чого не торкнися: виробництва, науки, мистецтва, культури загалом — суцільні понти, показуха, тотальне злодійство, вульгарність і підлість. 20 років путінщини повністю розклали Росію та залишили її майбутнього. Цей хлопець із пітерської підвороти виявився напрочуд умілим евтанатором. Хто б міг подумати, що він так швидко призведе до катастрофи найбільшої та найбагатшої країни світу!

Напад на Україну стане останнім цвяхом у кришку труни Росії, принаймні у тому вигляді, в якому ми її знаємо 450 років, коли вона як ракова пухлина розповзалася на всі боки. Як точно каже Ігор Яковенко: проект Росія завершується. І це найкращий вихід для всього світу!

Автор: Юрій Кирпичов

Ситуация в Северодонецке меняется каждый час, город ровняют с землей, – глава ВГА