Ідентифіковано медика, причетного до тортур українських військовополонених у Мордовії — ЗМІ

Про це йдеться у розслідуванні проєкту Радіо Свобода "Схеми".
Цим російським катом виявився Ілля Сорокін. Журналістам вдалось ідентифікувати його за допомогою свідчень колишніх бранців, яких утримували там з лютого 2023 року по квітень 2025-го, та відкритих джерел – зокрема, фото та відео співробітників медико-санітарної частини, яка обслуговує колонію.
Сорокін щонайменше з 2018 року працював у згаданій медчастині, а в кінці 2024 року пішов служити й взяв позивний Доктор.
Систематичні катування полонених
"Схеми" отримали дані про 177 українських військовополонених, які повернулися з мордовської колонії. Також розслідувачі поспілкувалися з кількома колишніми бранцями, які розповіли про Сорокіна. За їхніми словами, той знущався з них і не надавав належної медичної допомоги.
Зокрема, офіцер 36-ї окремої бригади морської піхоти Павло Афісов пробув у колонії півтора року. Він згадує, як "Доктор Зло" змушував співати російські пісні під тортурами: "".
Інший морпіх, Олександр Савов, розповів, як російський кат відмовився допомогти, попри скарги на симптоми туберкульозу. Натомість Сорокін почав бити шокером і змусив кричати: "".
Підтверджена смерть бранця від тортур "Доктора Зла"
Крім того, його дії могли спричинити смерть кількох полонених, зокрема українського військового Володимира Юхименка.
Той мав психічні розлади, не міг піднятися з ліжка і помер 1 вересня 2023 року. Після повернення тіла експертиза в Україні виявила у нього пневмонію, переломи, гематоми та численні побої.
Журналісти зібрали фото співробітників медсанчастини №13, яку обслуговує колонію, й передали їх для впізнання 150 колишнім бранцям. Більшість упізнала Сорокіна. Відео з офіційного заходу медслужби, де зафіксовані обличчя й голоси учасників, дозволило точно підтвердити особу.
Що відомо про ката?
34-річний Сорокін, йдеться у розслідуванні, має типову російську родину: батько ностальгує за СРСР і Сталіним, сестра – дружина десантника з Тули.
Сам Сорокін бере участь у парадах 9 травня з портретами родичів, одягає радянську форму та георгіївські стрічки. Після окупації відвідував Крим. У його соцмережах – обкладинки з Z-символікою та підтримка російської армії.
До деякого часу Сорокін активно публікував у соцмережах фото з місця роботи. У 2022 році він отримав грамоту за "громадську активність". У профілі вказував медсанчастину №13 як місце роботи. За даними російських баз, у 2021 році його дохід складав близько 680 тис. рублів.
На запитання журналістів про катування Сорокін відповів коротко: "Такого бути не може. Я там не працюю".
Це розслідування "Схем" відкриває одну з найбільш закритих сторінок російської системи поводження з військовополоненими. Зібрані дані можуть стати підставою для майбутніх розслідувань воєнних злочинів.