Компанії «Айрон Моторс» та «Південний шлях» автошахрая Володимира Філіппова пов’язані з криміналом і вивозом військовозобов’язаних за кордон

Клієнтам обіцяли вигідні ціни та швидку доставку, але часто вони або не отримували авто, або отримували зовсім не те що замовляли. Схема базувалася на обманних обіцянках і маніпуляціях. Але після викриття в Україні бренд Iron Motors перебрався до Молдови. Там фірма продовжила займатися своєю справою.
До Філіппова є багато питань, одне з них: як під час воєнного стану він, молодий чоловік призовного віку, який виглядає цілком здоровим, зміг безперешкодно виїхати за кордон, щоб реалізувати свою, ймовірно, шахрайську схему?
Це питання актуалізує той факт, що його компанія «Південний шлях» фігурує в кримінальному провадженні: організували незаконний вивіз військовозобов’язаних чоловіків.
Зібрав гроші в Україні та втік: наступна станція Республіка Молдова
Скандал із Філіпповим потрапив в медіа, коли в кінці 2024 року в суд масово почали звертатися обмануті українці: його ТОВ «Південний шлях» брало гроші, щоб привезти автомобілі зі США, але свої зобов’язання не виконувало. Суми були різні: так, одна довірлива особа віддала Філіппову понад 7 тис. доларів. Подібних випадків нараховувалося лише у 2024 році десятки. У всіх випадках суд ставав на бік позивачів, ось лише декілька фрагментів судових справ:
Також Філіппов у 2021 році зареєстрував ще одну компанію, через яку здійснював діяльність – ТОВ «Айрон Моторс».
На суди позивач не з’являвся, тому врешті-решт справи розглядалися без нього.
І тут виникає проблема: суди дійсно ухвалили повернути кошти клієнтам Філіппова, але практичне здійснення цього під сумнівом, оскільки відповідач перетнув кордон, виїхавши до Молдови.
І як тепер його дістати звичайним українцям?
У Молдові Філіппов зареєстрував 11.04.2025 Societatea cu Răspundere Limitată «IRON MOTORS» (в перекладі – товариство з обмеженою відповідальністю).
Створена фірма почала займатися тим же, чим займалися її попередники в Україні: торгівля авто зі США. Був відкритий сайт, розпочалася реклама в соціальній мережі.
Можна припустити, що історія повториться, але тепер жертвами ймовірного шахрайства будуть не українці, а молдовани. А потім нічого не заважає Філіппову в останній момент виїхати з грошима за межі Молдови та повторити свій «бізнес» десь ще.
Одна справа – Молдова, а ось як, ймовірно, здорова молода людина призивного віку змогла покинути Україну під час воєнного стану? Якщо розглянути це питання, може виявитися, що Володимир Філіппов не тільки пов’язаний з ймовірним шахрайством, але й з іншими злочинами.
Як може бути пов’язаний Філіппов з незаконним переправленням військовозобов’язаних за кордон?
У Святошинському районному суді міста Києва розглядається кримінальна справа, яка розкриває діяльність організованої групи, що займалася незаконним переправленням осіб через державний кордон України.
Головним фігурантом є Аланія Лаша, громадянин Грузії, його згадують разом з іншими обвинуваченими – Хецуріані Давідом і Коверенком Ігорем.
Схема, за якою діяли Аланія Лаша та Хецуріані Давід, була чітко організованою та мала на меті сприяти особам, переважно військовозобов’язаним, незаконно залишити Україну. Основним елементом їхньої діяльності була підробка документів, які дозволяли уникнути призову до армії.
Фігурує ТОВ «Медичний центр «Медкласік». Особливість цієї компанії полягає в тому, що вона буквально не вилазить з кримінальних справ, де на підроблених медичних довідках фігурує її печатка.
Деякі епізоди, як вели справи обвинувачені. За даними слідства, вони зустрілися з громадянином у кафе в Дарницькому районі Києва. Отримали від нього 1000 доларів США за виготовлення фальшивого документа про непридатність до військової служби. Цей документ мав допомогти особі безперешкодно перетнути державний кордон України, попри обмеження, введені через воєнний стан.
Крім того, в іншому епізоді, який відбувся в смт Вилок Виноградівського району Закарпатської області, обвинувачені організували незаконний виїзд. Вони створювали умови, які допомагали уникнути перевірок на кордоні, зокрема через використання підроблених документів, таких як висновки військово-лікарської комісії.
І тут ми переходимо до Філіппова: у цьому кримінальному провадженні фігурує ПП «Південний шлях».
Виявилося, що у громадянина Грузії (ним, можна припустити, і є Аланія Лаша) під час обшуку в кінці 2023 року вилучили документи та печатки з відтиском ТОВ «А.Л.Д. Груп» (компанія Аланії) та ПП «Південний шлях»
Наступне засідання в суді над фігурантами цієї кримінальної справи призначене до розгляду 02.06.2025 року, і сподіваємося, що коли винесуть вирок, стануть відомі всі деталі цієї справи.
Проте вже зараз можна зробити декілька припущень.
По-перше, Володимир Філіппов міг переткнути кордон, використовуючи злочину схему, в якій звинувачують громадян Грузії, і в якій фігурує його фірма ПП «Південний шлях». Документи, які він надав на пункті пропуску, могли бути підробленими.
По-друге, бізнес Філіппова з перевезення авто зі США міг мати кримінальне підґрунтя на митниці. Тут варіантів багато: його компанії могли бути використані для незаконного переправлення військовозобов’язаних за кордон. Або виконавці могли користуватися підробленими документами для виїзду.
Це все питання безпосередньо до правоохоронних органів, сподіваємося, вони проведуть відповідне розслідування. І може виявиться, що не шахрайством єдиними живе Філіппов. Проте нагадуємо, що згідно З конституцією особа вважається невинуватою, поки це не буде визнано в суді.
Помітка на полях: про зв’язки Філіппова
Ось ще цікаве в якості доповнення: серед учасників ПП «Південний шлях» окрім Філіппова згідно з аналітичною системою YouControl є також РД Борисівна. Чим вона цікава?
Річ у тім, що Даниленко має відношення до таких гігантів з Одеси (з цього міста вийшов і сам Борисов), як ТОВ «РДС» («Ростдорстрой»), яке займається ремонтом доріг за бюджетні кошти та має мільярдні оберти, і ТОВ «Держдорпроєкт».
Зауважимо, що остання компанія має замовлення від митниці, зокрема щодо пропускних пунктів.
Зрозуміло, що це само собою нічого не доводить в контексті справи Філіппова. І Даниленко Тетяна також навряд чи відіграє серйозну роль в указаних компаніях. Але це може свідчити про зв’язки Філіппова з досить впливовими особами, які допомогли та в сумнівному бізнесі з ознаками шахрайства, і з, ймовірно, незаконним перетином кордону.
Але це лише помітка на полях.
Скандал навколо Володимира Філіппова та його компаній Iron Motors і «Південний шлях» виявив масштабну схему шахрайства з продажем автомобілів зі США, яка залишила десятки українців ошуканими на значні суми. Після викриття в Україні Філіппов утік до Молдови, де продовжив свою діяльність, а його компанія фігурує в кримінальному провадженні щодо незаконного вивозу військовозобов’язаних за кордон. Підозри про підробку документів і зв’язки з впливовими особами лише поглиблюють питання про те, як Філіппову вдалося покинути Україну під час воєнного стану. Поки суди ухвалюють рішення на користь постраждалих, реальне повернення коштів залишається під питанням, а розслідування правоохоронців може розкрити ще більше деталей про можливі злочини.
Распечатать