Виробник ракет Storm Shadow не встигає забезпечити план переозброєння Європи, — FT

Виробник ракет Storm Shadow не встигає забезпечити план переозброєння Європи, — FT
Виробник ракет Storm Shadow не встигає забезпечити план переозброєння Європи, — FT
Європейський ракетний гігант MBDA, виробник відомих Storm Shadow/Scalp і Aster, не встигає забезпечити виконання замовлень через зростання попиту. Портфель контрактів концерну досяг 37 млрд євро, і за нинішніх темпів виробництва цього вистачить на сім років роботи.

Про це повідомляє Financial Times.

Компанія не встигає за потребами замовників через складні виробничі процеси, обмеження інфраструктури і розтягнуту логістику між Францією та Італією. Наприклад, ракета Aster проходить декілька етапів складання на різних заводах у двох країнах, що значно уповільнює процес.

Замовлення компанії сягнули €37 млрд — це обсяг роботи майже на сім років за нинішніх темпів.

Гендиректор MBDA Ерік Беранже визнав, що компанії потрібно адаптуватися до “економіки воєнного часу”, де ключову роль відіграють швидкість і обсяги. Однак спроби спростити виробництво наразилися на спротив з боку Франції та Великої Британії, які побачили у змінах загрозу для власних інтересів у спільному підприємстві.

Нам потрібно стати набагато індустріальнішими, якщо можна так висловитися, щоб упоратися з труднощами нарощування виробництва, — сказав Беранже.

Проблеми посилює транскордонна структура концерну — зброю часто доводиться кілька разів перевозити між Францією та Італією. Це займає місяці, але не дає значного виграшу в ефективності.

MBDA залишається рідкісним прикладом успішної оборонної співпраці у роздробленій оборонній галузі Європи. Проте аналітики критикують компанію за повільну адаптацію до нових реалій.

Наразі MBDA інвестує 2,4 млрд євро до 2028 року, зокрема у виробництво ракети Aster, яка складається з понад 10 тисяч компонентів. Для пришвидшення процесів компанія навіть орендувала роботів у Німеччині та Японії, скоротивши термін їхнього запуску з року до чотирьох місяців.

Зауважимо, загроза втрати військової підтримки США та необхідність реалізувати безпеку України власними силами змусили європейські країни швидко зайнятися створенням банку або фонду для фінансування масштабних оборонних витрат. Є ідеї, як це зробити без значного збільшення бюджетних витрат – наприклад, за аналогією з Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР).

Разом з тим, через свої імперські амбіції Росія становить найбільшу та найгострішу загрозу для країн НАТО. У разі “заморожування” війни в Україні, Москві знадобиться шість-десять років, щоб відновити свою армію. Протягом цього періоду Німеччина спільно з Альянсом повинні дати можливість своїм Збройним силам боротися з Росією. Тільки так можна буде зменшити ризик наступної війни в Європі.

Масштабний збій у Telegram: користувачі по всьому світу скаржаться на проблеми з роботою месенджера


Распечатать